Zákonné poistenie online

Odstavené červené auto má zákonné poistenieJedným z najdôležitejších typov zabezpečenia ako takého, je poistiť si vozidlo. Keďže zákonné poistenie (PZP) plynie zo zákona, vyhýbať sa mu by nebolo pre nikoho prospešné a vďaka moderným technológiám ho môžete uzatvoriť už aj online. Či si váš prostriedok idete zabezpečiť prvýkrát alebo x-tý krát, stále to so sebou prináša niekoľko obmedzení. Uvažujete, do koho rúk sa zveriť tento krát, ale zároveň chcete, aby to bolo cenovo prijateľné. Tak v tom prípade sa nášmu príspevku potešíte, pretože vám povieme, kde zoženiete to najlepšie online. Výhodou je aj to, že sa vám vďaka tomuto odkazu nezobrazí len jedna ponuka, ale hneď viacero. Tak prečo to nevyužiť, keď je to bezplatné a nezáväzné?

Prečo je zákonné poistenie povinné?

Zákonné poistenie, ktoré je uzatvoriteľné online je povinné z jedného veľkého dôvodu. Aby sa vinník ku spôsobeniu škodovej udalosti alebo dopravnej nehody priznal. Týmto skutkom by jeho poisťovňa preplatila všetky škody, ktoré spôsobil, pokiaľ neboli spôsobené úmyselne. Za iných okolností by odškodnenie nenastalo. Ak by ste ale boli pri čine prichytený alebo by existovali dôkazy, museli by ste všetky škody hradiť z vlastného vrecka. Tie môžu byť skutočne vysoké. Aby sme si všetko uviedli na pravú mieru, toto zabezpečenie nekryje škody, ktoré spôsobíte vaším pričinením sebe alebo svojmu dopravnému prostriedku.

Každé zákonné poistenie uzatvorené online obsahuje rovnaké krytie. A to platí aj pre autá budúcnosti, ako sa píše vo Wired. Zákon totiž nariaďuje aj jednotlivým poisťovniam, aby rešpektovali nasledujúce výšky poistných súm. Každá z nich musí byť schopná preplatiť škody do hodnoty 5 miliónov eur na ujmách na zdraví a do 1 milióna eur pri majetkových škodách. V opačnom prípade im hrozí existenčný problém. Ako vidíte, PZP online vás môže rýchlo a lacno zachrániť od platenia. Poisťovne však majú voľnú ruku napr. v tom, či tieto poistné sumy navýšia alebo či poistné krytie rizika rozšíria. Tu by sme chceli zmieniť 3 poisťovne.

Môžete si vyberať

Ako určite viete, poisťovne, ktoré poskytujú zákonné poistenie už aj online je mnoho. Nadväzujúc na predchádzajúci odsek by sme chceli zvýrazniť ponuky poisťovní:

  • Generali,
  • Kooperativa
  • Komunálna poisťovňa,

ktoré sa od iných, ako napr. Allianz, Axa, Union, UNIQA atď. v mnohom líšia. Určite nechcete platiť zbytočne veľa, keď nemusíte.

Na rozdiel od iných teda nekryjú len škody, ktoré spôsobíte iným vozidlám a osobám v nich, ale kryjú aj vás prípadne vašu posádku. Konkrétne Komunálna poisťovňa a Kooperativa majú vo svojom základnom zákonnom poistení aj havarijné riziká ako úraz vodiča, posádky či poškodenie batožine. V Generali si zase môžete vybrať, ktoré havarijné riziko vám hrozí najviac. Či už živel, výtlk, poškodenie skiel na danom prostriedku atď.

Samozrejme, k základnej sume sa nič nepripláca. Všetko máte obsiahnuté v balíčku. V porovnaní s ostatnými sú tieto ponuky zákonného poistenia online oveľa výhodnejšie, pretože si nemusíte zvlášť zaobstarávať drahé havarijné zabezpečenie. Mnoho klientov vyhľadáva práve tieto tri poisťovne napriek tomu, že možno nemajú až také miesto v marketingovom trhu ako ostatné vyššie zmienené. Riziká, ktoré kryjú aj posádky poisteného vozidla padnú vždy vhod, aj keď dúfame, že ich nikdy nebudete musieť využiť.

Poznámka – ak už v súčasnosti máte poistenie, tak musíte najprv podať výpoveď. Lehota je 6 týždňov pred výročným dňom.

Najvýhodnejšia cenová ponuka vďaka porovnaniu

LajkAk hľadáte zákonné poistenie či už najlacnejšie, najlepšie alebo najvýhodnejšie, vďaka online porovnaniu poistenia ho nájdete ľavou zadnou. Ak si otvoríte stránku, ktoré sme zakomponovali do  výrazu označeného v úvode, dostanete sa na formulár. Vďaka nemu môžete vaše ponuky získať už do 15 minút. Žiadne premárnené hodiny zisťovaním ponúk jednotlivých poisťovní. Žiadne produkty, ktoré sa tvária ako najlacnejšie, ale pritom nie sú. Povinné zmluvné poistenie, ktoré hľadáte, nájdete jedine online a za veľmi prijateľných podmienok. Jediné, čo treba urobiť, je vypísať technické parametre vozidla a niektoré údaje o majiteľovi. Formulár jediným klikom odošlete a do pár minút už máte výsledky.

Na monitore, ale aj na vašom maile sa vám zobrazia výsledky zákonného poistenia, ktoré ste sa rozhodli porovnať online. Uvidíte prsné ceny poistného, ktoré sa už nezmenia. Zárukou tej najlepšej trhovej ceny je aj to, že samotní poisťovatelia poskytujú rôzne zľavy vrátane 10%-nej, ak si produkt uzatvoríte cez internet. O takýchto zľavách vás na pobočke neinformujú. Priamo z výsledkov si teda môžete niektorú ponuku vybrať. Stačí len, ak si na ňu kliknete. Následne je potrebné vypísať domácu a mailovú adresu. Aby zákonné poistenie online nadobudlo platnosť, je potrebné zaplatiť poistné a to do niekoľkých dní. V maily totiž obdržíte  nielen údaje na zaplatenie, ale aj dočasnú bielu kartu a návrhy zmluvy. Aby ste mohli legálne jazdiť, do 30 dní si potrebujete vybaviť aj originál bielu a zelenú kartu. Tie vám budú doručené až po zaplatení poistného.

Kontrolujte si platnosť kariet

Biela a zelená karta, ako dôkaz toho, že PZP (v tomto prípade uzatvorené online) na vozidle máte, sú veľmi dôležité. Bez nich vám hrozia vysoké sankcie. Na Slovensku vás policajná hliadka môže pokutovať až niekoľkými stovkami eur, a to aj keď je biela karta neplatná, ale aj keď sa ňou neviete preukázať. Iná inštitúcia, ktorá dáva pokuty aj niekoľko rokov po tom, čo sa skutok stal, je Obvodný úrad. Ten vám môže do 3 rokoch nadeliť 3 330 eurovú pokutu.

Za hranicami nášho územia je zas nutné sa vedieť preukázať zelenou kartou. Bez jej platnosti si nielenže môžete zaplatiť tisíce eur, ale dokonca vám v niektorých štátoch môžu zabaviť celé vozidlo. Zákonné poistenie online je nevyhnutné aj vtedy, ak si chcete dať vami spôsobené škody zaplatiť poisťovňou. Ak máte na to, aby ste ich platili z vlastného vrecka, toto zabezpečenie nepotrebujete. Tak, či onak, radíme vám, aby ste platnosť a dôležitosť týchto kariet a tohto zabezpečenie všeobecne, nepodceňovali.

Ako možno viete, povinné zmluvné poistenie online si môžete uzatvoriť na akýkoľvek typ vozidla. Pokiaľ neviete, ktoré pod túto povinnosť spadajú, viac o nich sa môžete dočítať priamo v zákone. Ako pomôcku vám však môžeme povedať, že poisťujte každý prostriedok, či už motorový alebo nemotorový, ktorý potrebuje technický preukaz. Pritom nemusí ísť len o také vozidlo, ktoré sa vyskytuje len na cestných komunikáciách. Ak vás zákonné poistenie online zaujalo, no chceli by ste dozvedieť možno aj niečo viac, skúste to v tomto článku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *