Prehľad dostupných pôžičiek

Výpočet úveru a úrokovS finančnými produktmi, nanešťastie aj s problémami, sa niektorí z nás stretávajú dennodenne. Nemusí ísť pritom len o finančných poradcov alebo pracovníkov jednotlivých bankových či nebankových inštitúcií, ale samozrejme aj o tých, ktorí týmto spôsobom trpia. Mnohokrát sa do tejto situácie nedostaneme sami, no pôžičky sú dnes dostupné skoro pre každého. Získať ich môžete bez dokladovania príjmu či účelu, bez kontroly registra a dokonca aj keď ste nezamestnaný. Dôležitým je ale vedieť, na koho sa obrátiť, ak pomoc tohto typu skutočne potrebujete. Nejde o nič náročné. Podľa toho, či potrebujete peniaze na väčší projekt, čakáte na schválenie a vybavenie dlhšie. No pri akútnej potrebe financií menšieho rozmeru vám pôžičky ihneď vedia peniaze poskytnúť už do 10 minút o od požiadania. V článku sa dozviete o všetkých vašich možnostiach.

Žiadosti v banke verzus žiadosť v nebankovej spoločnosti

To, od koho sa o produkt rozhodnete požiadať, je čisto vaša voľba. Vo všeobecnosti by sme ale mohli povedať, že jednoduchšie podmienky na získanie poskytujú nebankové inštitúcie, no ich podmienky splácania sú o niečo náročnejšie. Žiadať u nich môžete aj o nižšie pôžičky, približne do 350 eur, ktoré máte dostupné skoro ihneď, prípadne do 24 hodín. V porovnaní s bankami sú pre nich typické aj vyššie úroky a kratšia doba splatnosti. Žiadosti môžete podávať hlavne online formou, telefonicky alebo cez sms. Jediná nebanková spoločnosť, ktorú môžete o pôžičky požiadať osobne, je Quatro. Iné svoje pobočky nemajú, resp. ak majú, tak len vo veľkých mestách. Niektoré nebankové spoločnosti nevylučujú z okruhu žiadateľov ani tých, ktorí majú záznam v registri dlžníkov či majú nízky príjem, ktorí nemôžu alebo nechcú dokladovať.

V bankách je žiadanie o niečo komplikovanejšie, pretože je potrebné spĺňať náročnejšie podmienky. Bez kontroly registra či bez dokladovania príjmu pôžičky nezískate, iba ak by ste žiadali o túto pomoc svoju banku, ktorá týmito údajmi o vás už disponuje. Takisto so žiadosťami neprejdú nezamestnaní v pravom slova zmysle, i keď poberatelia dôchodku či ženy na materskej nie sú vylúčené. Pri nižších sumách zaplatíte vyššie úroky, zatiaľ čo pri vyšších môžu niektoré ponuky dosiahnuť aj 0%. Doba splácania sa odvíja od výšky požičanej sumy, no aj menšie sumy môžete splácať viac, ako poskytujú nebankové spoločnosti. Bankové pôžičky ľudia využívajú hlavne na stavebné účely. Požiadať o nich môžete osobne, nakoľko je pobočiek dosť, telefonicky, ale aj online. Prípadne môžete žiadať aj nákup na splátky.

Zoznam licencovaných spoločností

Aby ste sa nedostali do problémov, v prípade, že si vyberiete nejakú nebankovú ponuku, vrelo vám odporúčame si danú spoločnosť overiť. Nakoľko vás to môže ochrániť od zbytočných finančných strát, určite sa tento fakt neoplatí podceňovať. Všetky seriózne pôžičky resp. ich poskytovateľov si môžete overiť na stránke NBS, ktorá im licencie udeľuje a ktorá ich zoznam uverejňuje a pravidelne aktualizuje. Spoločnosti, ktoré nesplnili ich tvrdé kritériá, museli odísť. Možno ste si všimli, že v posledných rokoch našu krajinu opustili skutočne známe nebankové spoločnosti, nakoľko ich pôžičky nespĺňali zákonné ustanovenia. NBS nie je zhovievavá ku nikomu. Takže ak je vami vybraná spoločnosť v zozname, môžete byť pokojný. Ale samozrejme platí, aby ste si podrobne naštudovali jej podmienky.

Úroková sadzba a RPMN

Šípka na percentáchAko dobre viete, za každý typ pôžičky si musíte zaplatiť, či už ide o tú, ktorú splatíte a získate ihneď, alebo takú, ktorú budete splácať možno aj 30 rokov. Každý poskytovateľ si môžu výšku úroku určiť sám, no samozrejme, musí dbať na konkurenciu a na to, aby bol pre žiadateľov atraktívny. V druhom rade musí rešpektovať zásady NBS, ktoré určujú maximálne výšky úrokov a RPMN. O čo vlastne ide?

Úroková sadzba je percentuálne vyjadrený poplatok vypočítaný zo sumy pôžičky, ktorú splácate. Ten ide do vrecka danej spoločnosti. Pri nižších sumách, približne do 500 eur môže dosiahnuť aj 30%. Pri vyšších už úrok klesá. V banke môžete pri sumách nad 10 000 eur so založením nehnuteľnosti získať aj 0% úrok, ale samozrejme na nejakú dobu tzv. dobu fixácie. Bez založenia nehnuteľnosti sa úroková sadzba pri sumách do 30 000 eur pohybuje od 6-10%.

Nejde ale o jediný poplatok. Zobrať do úvahy musíte, že pri pôžičkách toho zaplatíte oveľa viac, hlavne pri vyšších sumách. To si zistíte, ak si pozriete údaj RPMN – ročnú percentuálnu mieru nákladov, ktorá udáva vaše reálne ročné straty. Zahŕňa v sebe nielen úrok, ale aj iné poplatky, a preto toto číslo býva vyššie a má väčšiu výpovednú hodnotu.

Krátkodobé a dlhodobé pôžičky

Už z názvu týchto dvoch produktov môžete vyvodiť, že pôjde o produkty, ktoré sa splácajú kratšiu alebo dlhšiu dobu. Pričom prvý zmienený produkt je hlavnou oblasťou nebankových spoločností, druhý zas bankových. Aké konkrétne možnosti vám ponúkajú?

ZrýchlenePôžičky ihneď sú výhradne záležitosťou nebankových spoločností, ktoré vám vedia sumy do 350 eur poskytnúť do 10 minút prípadne do 24 hodín od požiadania. Majú najjednoduchšie podmienky na získanie, no splatiť ich je potrebné do 30 dní. Úroková sadzba predstavuje rovnaké číslo, a síce 30%.

Rýchlym pôžičkám sa venujú už aj bankové spoločnosti, pričom z nich môžete získať približne do 30 000 eur. Hlavným charakteristickým znakom je rýchlosť dodania, cca do 7 dní, pričom doba splácania môže byť aj niekoľko rokov, hlavne teda v bankách. Pri nebankových spoločnostiach sú lehoty splatenia nižšie. Žiadatelia so záznamom v registri alebo s nedostatočným príjmom pravdepodobne nemajú šancu na schválenie tohto produktu. Úrokové sadzby sa pohybujú od 9-20%.

Klasické pôžičky alebo aj hypotekárne úvery vám poskytujú najvyššie sumy, pričom doba splatenia je maximálne 30 rokov. Ich výška sa odvíja hlavne od príjmu a od hodnoty založenej nehnuteľnosti. Tento produkt je silnou stránkou bánk, nakoľko poskytujú najnižšie úroky, od 0 do 5%. Vybavovanie a doručenie tejto pôžičky trvá aj 14 dní, nakoľko je potrebné dokladovanie rôzneho typu.

Akého poskytovateľa si vybrať?

Dnes už ale nemusíte zisťovať po jednom, ktorý produkt sa vám oplatí najviac. Vďaka úverovej kalkulačke si viete urobiť presné porovnanie a výpočet viacerých pôžičiek bezplatne a naraz. Tak prečo zbytočne strácať čas? Jej možnosti môžete využiť aj o polnoci!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *